Kuumasulate liima is used for bonding in packaging, woodworking, bookbinding, automotive assembly, electronics, nonwoven fabrics, footwear, and construction — making it one of the most versatile industrial adhesive systems in global manufacturing. A kuumasulateliima (HMA) is a thermoplastic polymer compound that is solid at room temperature, applied in a molten state at temperatures of 120–200°C (248–392°F), and achieves a strong bond within seconds as it cools and solidifies — with no solvents, no water, and no curing time required. mukaan Grand View Research Hot Melt liima Market Report (2023) , globaali kuumasulateliima markkinoiden arvo oli 9,53 miljardia dollaria vuonna 2022 and is projected to grow at a CAGR of 5.2% through 2030, driven by surging e-commerce packaging demand, lightweighting trends in automotive, and the replacement of solvent-based adhesives under increasingly strict VOC emission regulations. This article covers every major application of kuumasulateliima , kullakin toimialalla käytetyt erityiset formulaatiotyypit ja käytännöllinen opas oikean liiman valitsemiseksi sovellukseesi.
Kuinka kuumasulateliima toimii: tiedettä siteen takana
Kuumasulate liima bonds substrates through a combination of mechanical interlocking, surface wetting, and van der Waals intermolecular forces — all activated by heat and completed within seconds of application, making it the fastest-bonding adhesive technology in industrial use. Kiinnitysprosessissa on kolme erillistä vaihetta:
- Sulatus ja käyttö: The solid adhesive — supplied as sticks, pellets, blocks, or films — is heated in a gun, tank, or extrusion system to above its melt temperature (typically 120–190°C / 248–374°F). In the molten state, the adhesive has low viscosity (500–50,000 cP depending on formulation) that allows it to flow into surface pores, fibers, and irregularities of the substrate, creating the mechanical anchor points that contribute 30–50% of final bond strength.
- Kostutus ja tunkeutuminen: Sulattu kuumasulateliima kostuttaa substraatin pinnan molekyylitasolla. The "open time" — the period during which the adhesive remains molten and bondable after application — ranges from less than 1 second for fast-set packaging formulations to 30–60 seconds for construction and assembly grades. Alustan lämpötila, liimamassa ja ympäristön lämpötila vaikuttavat kaikki avoimeen aikaan; kylmät alustat (alle 15 °C / 59 °F) voivat lyhentää aukioloaikaa 40–60 % lauhkeisiin olosuhteisiin verrattuna.
- Solidification and Bond Formation: As the adhesive cools below its softening point, the polymer chains crystallize or solidify, locking the mechanical and molecular bonds in place. Toisin kuin liuotin- tai vesipohjaiset liimat, joiden kovettuminen kestää minuutista tuntiin, kuumasulateliima reaches handling strength within 5-30 sekuntia and full bond strength within 1–5 minutes of application — a speed advantage that enables inline assembly processes running at hundreds of units per minute.
Ydinpolymeeripohja määrittää liiman perusominaisuudet. The four main polymer families used in kuumasulateliima formulation are EVA (ethylene-vinyl acetate), polyolefin (PO/APAO), polyamide (PA), and polyurethane reactive (PUR) — each suited to different application temperatures, substrates, and service conditions, as detailed in the applications sections below.
What Is Hot Melt Adhesive Used for in Packaging?
Pakkaus on suurin yksittäinen loppukäyttöala kuumasulateliima , accounting for approximately 40% of global HMA consumption by volume (Lähde: Liima- ja tiivisteneuvosto, ASC Market Report, 2023 ). Välittömän liimauksen, alhaisten kustannusten ja yhteensopivuuden yhdistelmä nopeiden automatisoitujen linjojen kanssa tekee kuumasulateliima hallitseva teknologia pahvipakkausten sulkemiseen, koteloiden muotoiluun, alustan pystyttämiseen ja etikettien kiinnittämiseen.
Carton Sealing and Case Forming
EVA-pohjainen kuumasulateliima applied at 160–180°C (320–356°F) is the standard for sealing corrugated cardboard shipping cases on automated packaging lines running at speeds of 10–60 cases per minute. A single packaging line in a consumer goods facility may apply 50–200 kg of kuumasulateliima per 8-hour shift . The bond formed between corrugated board surfaces must withstand shipping vibration, compression stacking loads of 2–4× the box weight, and temperature excursions in cold-chain distribution down to -20°C (-4°F) — requirements that drove the development of low-temperature-flexible EVA formulations with glass transition temperatures below -30°C (-22°F).
Label Application and Bottle Labeling
Kuumasulate liima is used for pressure-sensitive label construction and for direct-application gluing of paper labels to glass and plastic bottles on labeling lines running at up to 80 000 konttia tunnissa . Hot melt-applied labels on beverage bottles are designed to withstand condensation, ice bath immersion, and repeated refrigerator cycling without delamination — performance requirements that solvent adhesives and pressure-sensitive films cannot reliably meet at equivalent cost.
Flexible Packaging and Pouch Sealing
Polyolefin and APAO-based kuumasulateliimas laminate layers of flexible packaging materials — polyethylene, polypropylene, aluminum foil, and paper — in stand-up pouches, retort packages, and food-grade wrapping. Ruokakosketukseen hyväksytty kuumasulateliima formulaatiot vastaavat FDA 21 CFR 175.105 (indirect food additives) and EU Regulation Ei. 10/2011 (elintarvikkeiden kanssa kosketuksiin joutuvat muovimateriaalit), mikä mahdollistaa niiden suoran käytön elintarvike- ja lääkepakkauksissa ilman migraatioriskiä.
Mihin kuumasulaliimaa käytetään puuntyöstyksessä ja huonekaluissa?
Woodworking accounts for approximately 12% of global kuumasulateliima consumption (Lähde: European Adhesives and Sealants Market Report, FEICA, 2022 ) and represents one of the most technically demanding applications, requiring bonds that withstand mechanical stress, humidity cycling, heat from sunlight, and decades of service life in furniture and cabinetry.
Reunanauhat
Kuumasulate liima — specifically EVA and polyolefin-based formulations applied at 180–200°C (356–392°F) — is the universal bonding method for applying PVC, ABS, wood veneer, and melamine edge banding to the exposed edges of MDF, particleboard, and plywood panels. Edge banding machines apply adhesive and press the tape to the panel edge in a continuous operation at speeds of 15–60 meters per minute, producing bonds that meet EN 14256 furniture mechanical strength standards . For kitchen cabinet applications where steam, humidity, and cleaning agents are constant exposures, polyurethane reactive (PUR) kuumasulateliima is specified over EVA — PUR bonds form a moisture-cured crosslinked network after application that achieves kuoriutumislujuus 3–5 kertaa suurempi kuin EVA kosteissa käyttöolosuhteissa per Adhesion Science and Engineering, Volume 2 (2020) .
Profiilikääreet ja laminointi
Profile wrapping — bonding decorative paper, PVC foil, or wood veneer around complex-shaped molding profiles — uses low-viscosity kuumasulateliima applied as a thin film (25–50 g/m²) to ensure full surface coverage around tight radii and undercuts without adhesive show-through or surface distortion. Profile wrapping lines operate at 15–40 meters per minute, making the fast-set nature of kuumasulateliima essential — a PVA-based water adhesive at this speed would never reach green strength before the foil delaminated from the profile.
Tapin asettaminen ja liitosasennus
Flat-pack-huonekalutuotannossa, kuumasulateliima applied to dowel holes or tenon joints provides instant positioning strength that allows the assembled panel to be handled within seconds — enabling inline assembly without fixturing time. The bond reaches full structural strength after 24 hours of ambient cooling, supplementing the mechanical interlocking of the dowel joint.
What Is Hot Melt Adhesive Used for in Automotive Manufacturing?
Autoteollisuuden sovellukset kuumasulateliima have expanded significantly over the past decade as vehicle lightweighting goals drive the replacement of metal fasteners, welds, and heavy mechanical attachments with thin-film adhesive bonds that distribute stress, reduce weight, and simplify assembly. Autoteollisuuden osuus on noin 8–10 % maailmanlaajuisesta HMA-kulutuksesta arvon mukaan (Lähde: MarketsandMarkets Automotive Adhesives Report, 2023 ).
Sisäverhoilu ja päällirakenteen liimaus
Kuumasulate liima in the form of webs, films, and spray application bonds headliners, door panel substrates, carpet, and instrument panel skins to their structural backing boards. Autojen sisustussovellukset vaativat kuumasulateliimas that pass rigorous heat aging tests — typically 1,000 hours at 85°C (185°F) per SAE J1756 autojen sisätilojen ikääntymisstandardi — without delamination, odor generation, or fogging of interior glass surfaces. Polyolefin-based formulations with plasticizer-free compositions are favored for low-fogging automotive interior applications, replacing earlier EVA grades that released volatile plasticizer compounds at elevated temperatures.
Johdinsarjan kiinnitys ja niputtaminen
Kuumasulate liima tacks wire harnesses to vehicle body panels and bundles cables before protective sheathing application. This application demands flame-retardant formulations that comply with UL 94 V-0 syttyvyysluokitus ja toimivat luotettavasti koko auton lämpösyklin -40 °C - 85 °C (-40 °F - 185 °F). Nykyaikainen henkilöauto sisältää keskimäärin 4-6 kg johdinsarjan massaa with adhesive-bonded routing points every 150–300 mm along the harness run.
Akustinen vaimennustyynyn kiinnitys
Bitumipohjaiset akustiset vaimennustyynyt ja polyuretaanivaahtoäänenvaimentimet liimataan koripaneeleihin, lattialevyyn ja palomuuripintoihin käyttämällä kuumasulateliima applied as a positioning bead that provides instant tack during robotic placement — before the damping pad's pressure-sensitive backing achieves full contact area bond. This two-stage bonding approach (HMA positioning PSA area bond) is now standard in automated acoustic material assembly cells at most OEM vehicle production facilities.
Mihin kuumasulaliimaa käytetään kuitukankaissa ja hygieniatuotteissa?
Kuitukankaat ja hygieniatuotteet ovat nopeimmin kasvava sovellusalue kuumasulateliima , now representing approximately 18% of global HMA consumption volyymin mukaan ja kasvaa 6,8 %:n CAGR:llä – yli markkinoiden keskiarvon (Lähde: Grand View Research, 2023 ). Erittäin ohut, kevyt kuumasulateliima applied as spiral sprays, slot coats, or meltblown webs bonds the layers of disposable diapers, adult incontinence products, feminine hygiene items, and surgical drapes — often at application weights below 1-3 g/m² .
- Diaper Core Integrity Bonding: Joustavat vyötärönauhat, lahkeensuut ja kertakäyttövaippojen hankinta-/jakokerros on liimattu pehmeällä, ihoa turvallisella kuumasulateliima formulaatiot, jotka ylläpitävät elastisuutta venytysjaksojen ja kehon lämpötila-altistuksen kautta. Yksi kertakäyttövaippa sisältää n 1.5–3.5 grams of kuumasulateliima distributed across 5–8 bond lines per INDA Nonwovens Industry Associationin tekninen raportti (2022) .
- Surgical Drape and Medical Gown Construction: Lääketieteellinen luokka kuumasulateliimas bond the impermeable film layers to nonwoven backing in surgical drapes and isolation gowns, replacing stitched seams that create needle-hole pathways for fluid penetration. Bonds must be certified biocompatible per ISO 10993 ja säilytä eheys uudelleenkäytettävien esineiden höyrysterilointijaksoilla.
- Feminine Hygiene Panty-Fastening Strips: Paineherkkä kuumasulateliima applied as removable strips on sanitary napkins provides repositionable attachment to garment fabric that peels cleanly without tearing the fabric or leaving adhesive residue — performance requirements that demand meticulously engineered APAO or SIS-based formulations with precisely controlled tack and peel force characteristics.
What Other Industries Use Hot Melt Adhesive?
Beyond the four primary sectors above, kuumasulateliima Sitä käytetään erittäin monilla eri teollisuudenaloilla, joista jokainen hyödyntää nopeudensa, monipuolisuutensa ja substraattien yhteensopivuuden tiettyä yhdistelmää:
- Bookbinding (Perfect Binding): Pehmeäkantisten kirjojen selkäkiinnitys – pokkariromaaneista yritysraportteihin – tehdään yleisesti EVA:lla. kuumasulateliima levitetään 150–170 °C:ssa (302–338 °F) karhennettuun selkärangan reunaan. Täydellisesti sidotun kirjan selkärangan sidoksen on kestettävä toistuvia avausjaksoja ilman halkeamia – vaatimus, joka ohjaa joustavien EVA-laatujen käyttöä, joiden Shore A -kovuus on 60–75, eikä pakkauksissa käytettävien kovempien ja hauraampien EVA-laatujen käyttöä.
- Jalkineiden valmistus: Kengänpohjan kiinnikkeessä on perinteisesti käytetty liuotinpohjaista neopreenikontaktisementtiä – prosessi, joka tuottaa merkittäviä VOC-päästöjä. Kuumasulate liima järjestelmät yhdistävät nyt ulkopohjan välipohjaan urheilujalkineiden ja vapaa-ajan kenkien rakenteessa, mikä eliminoi liuotinpäästöt ja saavuttaa saman tai paremman sidoslujuuden. Polyurethane reactive (PUR) kuumasulateliima on erityisen hallitseva tässä sovelluksessa tarjoten vedenpitäviä, joustavia sidoksia, jotka kestävät yli taivutusväsymyksen 100 000 flex-sykliä per SATRA STM 92 footwear test protocol.
- Elektroniikan kokoonpano: Kuumasulate liima kapseloi johdinliitännät, liittää vedonpoistosuojat kaapelikokoonpanoihin ja kiinnittää komponentteja kulutuselektroniikan koteloihin. Sähköä eristävä kuumasulateliimas joiden eristyslujuus ylittää 20 kV/mm, on määritelty tehoelektroniikassa suurjännitekaapelien päätteisiin ja muuntajan eristykseen.
- Construction and Building Products: Kattokalvosaumojen tiivistäminen, ikkunoiden lasiteippivalmistus ja koristepaneelien laminointi ovat kaikki käytössä kuumasulateliima . In roofing applications, bitumen-modified kuumasulateliima saumat kestävät UV-altistuksen, lämpökiertoa -30 °C - 80 °C (-22 °F - 176 °F) ja tuulen nousukuormia 15–25 vuoden käyttöjakson ajan. ASTM D1970 waterproofing membrane standards .
- Tekstiilit ja vaatteet: Silitettävät liitäntäkankaat, helman kiinnitysteipit ja urheiluvaatteiden saumojen teippaukset perustuvat kaikki polyamidiin tai polyolefiiniin kuumasulateliima elokuvia. Pestävissä olevien vaatteiden liimaliitosten on kestettävä vähintään 50 pesujaksoa 60 °C:ssa ilman delaminoitumista – kohdassa määritelty vertailuarvo. ISO 6330 textile washing durability standards .
- Mattress and Upholstered Furniture: Vaahtokerroksen laminointi patjoissa ja istuintyynyissä kuumasulateliima levitetään hienojakoisena suihkeena 1–3 g/m² polyuretaanivaahtokerrosten kiinnittämiseksi yhteen puristamatta vaahdon solurakennetta – kriittinen vaatimus, koska vaahdon puristus tuhoaa patjajärjestelmän akustiset ja mukavuusominaisuudet.
Kuumaliimatyyppejä verrattuina: mikä formulaatio sopii kuhunkin käyttötarkoitukseen?
Oikean valitseminen kuumasulateliima tyyppi on merkittävin määrittelypäätös kaikissa liimaussovelluksissa – väärä polymeeripohja johtaa sidoksen epäonnistumiseen, käsittelyongelmiin tai tarpeettoman korkeisiin kustannuksiin. The table below compares the four main kuumasulateliima perheet täyttävät kriteerit, jotka määrittävät soveltuvuuden:
| Liimatyyppi | Sovelluslämpötila | Sidoksen vahvuus | Lämmönkestävyys | Kosteudenkestävyys | Paras |
|---|---|---|---|---|---|
| EVA (Eteeni-vinyyliasetaatti) | 150-180°C | Keskikokoinen | Low (softens above 60°C) | Kohtalainen | Pakkaus, kirjansidonta, yleiskokoonpano, kotelon sulkeminen |
| APAO / polyolefiini | 160-190 °C | Keskikokoinen–High | Hyvä (jopa 80°C) | Hyvä | Kuitukankaat, autojen sisustus, hygieniatuotteet, laminointi |
| Polyamidi (PA) | 180-220 °C | Korkea | Erinomainen (jopa 140 °C) | Erittäin hyvä | Electronics, textiles, footwear, automotive high-heat zones |
| PUR (Reaktiivinen polyuretaani) | 100-130°C | Erittäin korkea (ristisidottu) | Outstanding (above 150°C) | Erinomainen (vedenpitävä) | Puuntyöstö reunanauhat, jalkineet, autojen rakennesidokset |
Taulukko 1: Neljän tärkeimmän kuumasulateliimapolymeeriperheen vertailu käyttölämpötilan, sidoslujuuden, lämmönkestävyyden, kosteudenkestävyyden ja parhaan teollisen käyttötavan mukaan. Sources: ASC (2023), Adhesion Science and Engineering Vol. 2 (2020), Grand View Research (2023).
Hot Melt Adhesive vs. Other Adhesive Types: Which Should You Choose?
Kuumasulate liima ei ole oikea valinta kaikkiin liimaussovelluksiin – sen palautuvuus korkeissa lämpötiloissa, rajoitettu lämmönkestävyys tavallisissa EVA-laaduissa ja kyvyttömyys liimata tiettyjä vähän energiaa kuluttavia pintoja tekevät siitä sopimattoman joihinkin käyttötarkoituksiin, joissa epoksi-, polyuretaaniliimat tai syanoakrylaattiliimat toimivat paremmin. The table below provides a direct comparison to guide application selection:
| Omaisuus | Hot Melt Adhesive | Epoksi (2-osainen) | Vesipohjainen (PVA) | Liuotinpohjainen kontakti |
|---|---|---|---|---|
| Aseta / kovettumisaika | 5–30 seconds | 1-24 tuntia | 30 min - 4 tuntia | 5–30 min (aktivointi) |
| VOC-päästöt | Ei mitään (liuotteeton) | Matala – ei mitään | Ei mitään (vesipohjainen) | Korkea (requires ventilation) |
| Korkea-Temperature Performance | Limited (EVA) / Hyvä (PUR, PA) | Erinomainen (120-200°C) | Huono (pehmenee märkänä) | Kohtalainen |
| Alustan yhteensopivuus | Leveä (paperi, puu, kangas, muovi) | Wide (metal, glass, composites) | Huokoinen (puu, paperi) | Wide (many plastics, rubber) |
| Uudelleentyöstettävyys | Kyllä (sulattaa uudelleen lämmöllä) | Ei (pysyvä joukkovelkakirjalaina) | Osittainen (höyry) | No |
| Hinta joukkovelkakirjaa kohden (suhteellinen) | Matala–Keskitaso | Korkea | Erittäin alhainen | Keskikokoinen |
| Korkea-Speed Automation Suitability | Erinomainen | Köyhä | Kohtalainen | Hyvä |
Taulukko 2: Sulateliiman suorituskyvyn vertailu epoksi-, vesipohjaisen PVA- ja liuotinpohjaisen kontaktiliiman kanssa keskeisten valintakriteerien mukaan teollisissa ja kaupallisissa liimaussovelluksissa.
Frequently Asked Questions About Hot Melt Adhesive Uses
Q1: Can kuumasulateliima be used on metal?
kyllä — kuumasulateliima can bond metal substrates, but performance depends strongly on the adhesive type and the metal's surface energy and cleanliness. Polyamidi ja PUR kuumasulateliimas saavuttaa vahvimmat sidokset teräkseen, alumiiniin ja kupariin kuoriutumislujuudella 5–12 N/mm puhtailla, rasvattomilla pinnoilla. Vakio EVA kuumasulateliima performs poorly on metal due to its limited polar bonding with metal oxide surfaces. Surface preparation (degreasing with isopropanol, light abrasion, or primer application) is essential for reliable metal bonding with any kuumasulateliima järjestelmä. Rakenteellisissa metalli-metallisidoksissa tai korkean lämpötilan metallisovelluksissa kaksikomponenttiset epoksi- tai rakenteelliset akryyliliimat ovat edelleen parempi valinta HMA:han verrattuna.
Q2: Is kuumasulateliima waterproof?
Vedenpitävyys kuumasulateliima depends entirely on the polymer type. Vakio EVA kuumasulateliimas ovat kohtalaisen vedenkestäviä – ne kestävät lyhytaikaista altistusta vedelle, mutta pehmenevät ja menettävät sidoslujuuden pitkäaikaisessa upotuksessa tai yli 60°C (140°F) ympäristöissä märkinä. Polyurethane reactive (PUR) kuumasulateliimas muodostavat kosteussilloitettuja sidoksia, jotka ovat täysin vedenpitäviä – soveltuvat meri-, katto- ja ulkorakennussovelluksiin – ja säilyttävät rakenteellisen eheyden myös jatkuvasti upotettuina. Polyolefiini ja polyamidi kuumasulateliimas pudota näiden ääriarvojen väliin ja tarjoaa hyvän vedenpitävyyden useimmissa käyttöolosuhteissa ilman täysin silloitettua PUR:n vedenpitävää suorituskykyä.
Q3: What is the maximum temperature hot melt adhesive can withstand?
Maximum service temperature varies significantly by formulation. Vakio EVA kuumasulateliimas begin to soften above 60–80°C (140–176°F) and lose structural bond integrity at temperatures above 90°C (194°F). APAO/polyolefin grades perform to 80–100°C (176–212°F). Polyamidi kuumasulateliimas Säilytä sidoslujuus 130–150 °C:ssa (266–302 °F), ja reaktiiviset PUR-laadut täyden kosteuskovettumisen jälkeen (24–72 tuntia) säilyttävät eheyden yli 150 °C:ssa (302 °F) monissa formulaatioissa. For applications requiring continuous service above 120°C (248°F), only polyamide, PUR, or hot-melt polyester adhesives should be specified; EVA should never be used in these conditions.
Q4: What surfaces cannot be bonded with hot melt adhesive?
Kuumasulate liima kiinnittyy huonosti tai ei ollenkaan matalan pintaenergian (LSE) muoveihin, mukaan lukien PTFE (teflon), polyeteeni (PE), polypropeeni (PP) ja silikoni – samat pinnat, joita on vaikea liittää useimpien liimajärjestelmien kanssa. These substrates require either plasma or flame treatment to raise surface energy above 38 mN/m before kuumasulateliima application, or a specialized primer. Additionally, surfaces that are wet, oily, or dusty at the time of application will not bond reliably — all substrates must be clean and dry. For architectural glass, most standard kuumasulateliimas myös alijäämäinen; Rakenteelliset lasitussovellukset vaativat sen sijaan silikoni- tai polyuretaaniliimoja.
Q5: Kuinka kuumasulateliimaa käytetään teollisissa olosuhteissa?
Teollinen kuumasulateliima sovellus käyttää neljää päätoimitustapaa, jotka valitaan vaaditun peittokuvion ja tuotantonopeuden perusteella. Urosuulapinnoite tuottaa jatkuvan, tarkan leveyden kalvon neliöpainolla 1–300 g/m² — käytetään kuitukankaiden, pakkauslaminoinnin ja paineherkän teipin valmistuksessa. Spiraalisuihku levittää pyörteilevää filamenttikuviota 5–50 g/m² – käytetään hygieeniseen tuotteiden rakentamiseen ja vaahtomuovilaminointiin, jossa vaaditaan tasainen peitto suurilla alueilla erittäin pienellä lisäpainolla. Helmen suulakepuristus tallentaa halkaisijaltaan säädellyn vanteen tiettyihin paikkoihin – käytetään kotelon tiivistämiseen, puuntyöstöliitoksiin ja autojen kokoonpanoon. Pyörän/telan siirto levittää liimaa alustoille mitatun telan kautta – käytetään kirjansidonnassa, etiketöinnissa ja tekstiilien päällystämisessä. Kaikki teollisuusjärjestelmät pitävät liiman tasaisessa sulamislämpötilassa termostaattiohjattujen säiliöiden, letkujen ja applikaattoripäiden kautta.
Q6: Is hot melt adhesive food-safe?
Elintarviketurvallinen kuumasulateliima formulaatioita on olemassa ja niitä käytetään laajalti elintarvikepakkauksissa, mutta eivät kaikki kuumasulateliimas ovat elintarviketurvallisia — elintarvikkeiden kanssa kosketuksiin joutumisen vaatimustenmukaisuus on varmistettava tuotespesifikaatiotasolla, ei pelkästään polymeerityypin perusteella. Food-safe formulations comply with FDA 21 CFR 175.105 epäsuoraan kosketukseen elintarvikkeiden kanssa (liima pakkauksen sisällä, ei koske suoraan ruokaan) ja EU-asetus 10/2011 for plastic materials in contact with food. Suorat elintarvikkeiden kanssa kosketuksissa olevat sovellukset (kuten elintarvikepakkausten pinnoille, jotka koskettavat elintarviketuotetta) edellyttävät erityisiä elintarvikelaatusertifikaatteja, jotka ylittävät 21 CFR 175.105. Pyydä aina liiman valmistajalta vaatimustenmukaisuusvakuutus, jossa mainitaan erityisesti sovellettavat määräykset ja luetellaan migraatiotestien tulokset aiotulle elintarviketyypille ja kosketuslämpötilalle.
K7: Voitko poistaa kuumasulateliiman sen kovettumisen jälkeen?
Normaali kestomuovi kuumasulateliimas (EVA, polyolefiini, polyamidi) voidaan poistaa lämmittämällä uudelleen niiden pehmenemispisteen yläpuolelle lämpöpistoolilla, kuumailmapuhaltimella tai raudalla - sidos pehmenee ja alustat voidaan erottaa vahingoittamatta useimpia lämmönkestäviä alustoja. Liimajäämät poistetaan sitten vielä pehmeänä muovikaavin ja tarvittaessa isopropanoliin tai asetoniin kostutetulla liinalla lopullista jäämien poistamista varten. PUR-reaktiivinen kuumasulateliima Täysin kosteuskovettuneena sitä ei voida sulattaa uudelleen, koska sen silloitettu polymeeriverkosto on termisesti stabiili – se on poistettava mekaanisesti (raapimalla, jauhamalla tai solvatoimalla) lämmön sijaan. Tämä peruuttamattomuus on PUR:n tärkein rakenteellinen etu vaativissa sovelluksissa, mutta se on rajoituksena sovelluksissa, joissa vaaditaan uudelleenkäsittelyä tai purkamista.
Hot Melt Adhesive Application Selection Summary
- Pakkaus ja kotelon sulkeminen: EVA-pohjainen HMA, 160–180°C, fast-set formulation (open time under 5 seconds).
- Woodworking edge banding (dry service): EVA tai polyolefiini, 180-200°C.
- Puuntyöstöreunojen nauha (keittiö/märkäpalvelu): PUR-reaktiivinen HMA, 110–130°C – ainoa ominaisuus, joka saavuttaa kestävät sidokset kosteudelle alttiina olevassa ympäristössä.
- Automotive interior (low-fogging): Polyolefiini APAO, vähän pehmitintä sisältävä koostumus SAE J1756 -yhteensopivuuden kanssa.
- Kuitukankaat ja hygieniatuotteet: APAO- tai SIS-pohjainen, erittäin alhainen viskositeetti (1 000–5 000 cP käyttölämpötilassa) hienokuituiseen spiraaliruiskuun 1–5 g/m².
- Jalkineet ja joustavat alustat: PUR-reaktiivinen HMA takaa maksimaalisen joustoväsymyksen ja vedenpitävyyden.
- Korkea-temperature electronics: Polyamidi HMA, maksimi käyttölämpötila 140°C, UL 94 V-0 liekkiluokitus.
- Elintarvikekontaktipakkaus: Määritä FDA 21 CFR 175.105 tai EU 10/2011 -standardin mukainen koostumus ja hanki kirjallinen vaatimustenmukaisuusvakuutus valmistajalta ennen käyttöä.











Ota yhteyttä